TR EN

Festival Programme

 

    AKM
Aspendos
  AKM
Perge
  Cinemaximum
Salon 6
  Cinemaximum
Salon 7
October 26th
Saturday
        12:30 Parasite
132'
12:15 Golden Orange for Children: Funny Animations
48'
        15:30 The Kingmaker
101'
15:15 Noah Land
109'
        18:30 Monos
102'
18:15 Our Lady of the Nile
93'
        21:00 Rare Beasts
87'
21:15 Beware of Children
157'
 
October 27th
Sunday
12:00 A Son
96'
12:00 Golden Orange for Children: Funny Animations
48'
12:30 La Belle Epoque
115'
12:15 Golden Orange for Children: Funny Animations
48'
14:30 The Antenna*
115'
14:45 Amina*
70'
15:30 Monos
102'
15:15 Those Who Remained
88'
17:00 Let There Be Light*
93'
17:15 Dentist's Fear*
71'
18:30 The Truth
106'
18:15 Marona's Fantastic Tale*
92'
20:00 Walnut Tree*
123'
19:45 Women's Country*
52'
21:00 The Invisible Life of E. G.
139'
21:15 A Tale of Three Sisters
108'
 
October 28th
Monday
    10:00 Golden Orange for Children: Funny Animations
48'
       
12:00 Only The Animals
114'
12:00 Lunchtime Conversations
Selma Güneri
Ahmet Mekin
12:30 A Son
96'
12:15 Dentist's Fear
71'
14:30 La Belle Indifference*
94'
14:45 Do You Think God...*
89'
15:30 Let There Be Light
93'
15:15 Amina
70'
17:00 Our Lady Of The Nile
93'
17:15 Dictionary Of Waste...*
70'
18:30 Rare Beasts
87'
18:15 Walnut Tree
123'
20:00 Not Knowing*
94'
19:45 Queen Lear*
84'
21:00 They Say Nothing Stays the Same
137'
21:15 The Antenna
115'
 
October 29th
Tuesday
12:00 Those Who Remained*
88'
12:00 Lunchtime Conversations
Zeki Demirkubuz
12:30 Only The Animals
114'
12:15 Women's Country
52'
14:30 Omar and Us*
104'
14:45
I Had A Dream...*
66'
Blue Hotel*
32'
15:30 Queen Lear
84'
15:15 Not Knowing
94'
17:00 They Say Nothing Stays the Same*
137'
17:15 National Film Competition*
1
18:30 The Kingmaker
101'
18:15 La Belle Indifference
94'
20:00 Love, Spells Vs.*
96'
19:45 Aether*
82'
21:00 Parasite
132'
21:15 Do You Think God...
89'
 
October 30th
Wednesday
    10:00 Golden Orange for Children: Funny Animations
48'
       
12:00 Three Summers*
94'
12:00 Lunchtime Conversations
Mert Fırat
Şebnem Bozoklu
12:30 The Diary Of Diana B.
88'
12:15 Dictionary Of Waste...
70'
14:30 Breath*
94'
14:45 Under The Road, The River!*
51'
15:30 Diego Maradona
130'
15:15 I Had A Dream...
66'
17:00 Adventures Of Sukran The Lame*
75'
17:15 National Film Competition*
2
18:30 La Belle Epoque
115'
18:15 Omar and Us
104'
20:00 Beware Of Children*
157'
19:45 The Boss*
90'
21:00 Castle Of Dreams
86'
21:15 Love, Spells Vs.
96'
 
October 31st
Thursday
    10:00 Golden Orange for Children: Funny Animations
48'
       
12:00 Castle Of Dreams*
86'
12:00 National Short Film Competition*
3
12:30 Golden Orange for Children: Funny Animations
48'
12:15 Aether
82'
14:30 Chronology*
117'
14:00 Panel Discussion
Turkish Cinema
15:30 Three Summers
94'
15:15 Breath
94'
17:00 Steppe*
87'
18:00 "National Competition"
Award Ceremony
18:30 Diego Maradona
130'
18:15 Adventures Of Sukran The Lame
75'
20:00 The Diary Of Diana B.*
88'
21:00 Portrait Of A Lady On Fire
121'
21:15 Under The Road, The River!
51'
 
November 1st
Friday
    10:00 Golden Orange for Children: Funny Animations
48'
       
12:00 Lunchtime Conversations
Ercan Kesal
12:00 National Short Film Competition
2
12:30 The Truth
106'
12:15 Blue Hotel
32'
14:30 Noah Land*
109'
14:45 Tamilla**
40'
15:30 The Invisible Life of E. G.
139'
15:15 The Boss
90'
17:00 A Tale of Three Sisters*
108'
17:15 National Short Film Competition
1
18:30 Marona's Fantastic Tale
92'
18:15 Steppe
87'
    19:45 National Short Film Competition
3
21:00 Portrait Of A Lady On Fire
121'
21:15 Chronology
117'

 

*With the participation of the film crew
Short Film Competition - 1: Aylin 19’ / Are You Listening Mother? 19’ / Black Sun 19’ / I’m Raining Down Into the City 14’
Short Film Competition - 2: As Life Goes On 15’ / Lupus 4’ / My Blue Car 14’ / Lunchbox 11’ / Stone 12’ / The Stranger 20'
Short Film Competition - 3: My Sister 21’ / Not Me 14’ / There 16’ / Don’t Want to Die Today 12’ / Ah, Asuman! 15’
Golden Orange for Children: Funny Animations: Papa’s Boy 3’ / Dancin’ The Camera 8’ / Catastrophe 2’ / Two Balloons 9’ / The Fantastic Flying Books Of Mr Morris Lessmore 16’ / Mouse For Sale 4’ / Dust Buddies 4’

**Film Screening with Live Music
Piano: Ayşe Tütüncü Clarinet: Miray Eslek